Naprawa betonu konopnego

Podczas ubijania jednej ze ścian odkręciliśmy przez nieuwagę zbyt szybko jeden z szalunków nad oknem. Doprowadziło to do małej tragedii. Część materiału odpadła nad oknem podczas ubijania. Konoplit jest tak wspaniałym materiałem, że nie musimy się o to martwić. Większość materiału, który użyliśmy do ponownego wypełnienia powstałej dziury to materiał z owej dziury. Materiał, który w innych systemach budowy nadawał się by do wyrzucenia my możemy użyć do ponownej mieszanki. Ogólnie konoplit, który nie zostanie wykorzystany do ubijania, który nam gdzieś się wysypie, lub tak jak w naszym przypadku dojdzie do małej katastrofy budowlanej może zostać ponownie użyty. Dodajemy go do mieszalnika i robimy nową mieszankę. My dodajemy 1/3 „odpadu” i 2/3 świeżego paździerza i postępujemy w ten sam sposób jak w przypadku normalnej mieszanki.

Tak uzyskany materiał użyliśmy do ponownego wypełnienia. Po kilku dniach okazało się że część materiału nie została ubita i ponownie powstała dziura tym razem jednak dużo mniejsza.  Na załączonej galerii przedstawiliśmy wypełnienie mniejszego otworu. Mamy nadzieję że nasze porady komuś mogą okazać się pomocne.

 

Na początek usuwamy cały  luźny materiał i kilka centymetrów materiału, który dobrze trzyma. Tworzymy nie regularną linie otworu. Smarujemy warstwą spoiwa. W naszym przypadku użyliśmy wapna hydratyzowanego rozpuszczonego z wodą do konsystencji śmietany. Pozostałe spoiwo mieszamy z gotową mieszanką konoplitu. Mieszanka musi być bogata w wapno. Jest kleista i mokra Z takiej mieszanki formujemy kule i wypełniamy otwór. W miarę wypełniania otworu materiał lekko ubijamy. Kolejne kule formujemy z materiału z mniejszą ilością wapna. Ubijamy, równamy, zapominamy by po kilku dniach wyrównać ponownie możliwe nierówności.