Często pytacie

Poniżej znajdują się pytania i po kliknięciu rozwiną się odpowiedzi na dany temat. Zapraszamy do lektury.

Co to jest FolnyHemp?

FolnyHemp to mała firma rodzinna założona z pasji do budownictwa naturalnego z wykorzystaniem konopi przemysłowej. Razem z naszymi współpracownikami chcemy budować naturalne domy oparte o technologie konoplitu.

Naszym celem jest promowanie konopi przemysłowej jako materiału budowlanego. Prowadzimy szkolenia.  Dystrybuujemy naturalne materiały potrzebne do budowy bądź remontu domów ekologicznych.

Czy sprzedajemy naturalne materiały budowlane?

Ciężko pracujemy by móc jak najszybciej zapewnić Państwu dostęp do naturalnych materiałów budowlanych z wykorzystaniem technologii konoplitu. Mamy nadziej, że już w krótkiej przyszłości będziemy w stanie sprzedawać produkty poprzez nasz sklep internetowy. Na chwilę obecną możemy Państwa skontaktować z naszymi dostawcami.

Ile kosztuję budowa domu z betonu konopnego?

Koszt budowy domu z betonu konopnego jak każdy projekt zależy od wielu czynników. W zależności od Państwa projektu, oczekiwań i wymagań, zmieniających się cen materiałów możemy przedstawić Państwu indywidualny kosztorys. Jesteśmy otwarci na wszelkie rodzaje współpracy.

Czy sprzedajecie gotowe bloczki hempcretu?

Nie. Na dzień dzisiejszy bloczki z konoplitu na rynku polskim są niedostępne i nieopłacalne ekonomicznie.

Czy mój projekt nadaje się dla budownictwa z betonu konopnego?

Tak. Każdy projekt może być zaadaptowany pod beton konopny Osobiście współpracujemy z biurem architektonicznym, które ma doświadczenie z tym typem budynków. Należy korzystać ze sprawdzonych architektów i konstruktorów dla których budownictwo naturalne jest znane.

Czy beton konopny jest droższy od tradycyjnego budownictwa?

Budowa z betonu konopnego to dość prosty jednak czasochłonny proces.  Rynek naturalnych materiałów budowlanych  jest dynamiczny i sezonowy. Niejednokrotnie naturalny projek okazuje się tańszy od projektu tradycyjnego. Wymaga to jednak od inwestora wielu poświęceń. Większość projektów jest droższa o 10-30 %. Jednak zalety konoplitu i wynikające z tego oszczędności  według nas równoważa te wydatki.

Która nazwa jest poprawna? Hempcrete, Beton Konopny czy Konoplit.

Wszystkie trzy nazwy są poprawne. Hempcrete to angielska nazwa. Beton konopny to wolne tłumaczenie z języka angielskiego używane od początku historii budownictwa konopnego w Polsce.

Konoplit to branżowa nazwa wymyślona przez prekursorów budownictwa konopnego w Polsce.

Co to jest beton konopny?

Beton konopny to mieszanka paździerza konopnego, spoiwa i wody w odpowiednich proporcjach. Spoiwo to mieszanka wapna budowlanego z wapnem hydraulicznym w odpowiednich proporcjach.

Mieszanka mieszan na budowie i ubijana we wcześniej przygotowanych szalunkach. Beton konopny gdy schnie tworzy twardą strukturę na którą można nakładać tynki naturalne jako warstwę wykończeniową. Beton konopny jest naturalnym, paroprzepuszczalnym materiałem izolującym budynek.

Do czego można urzyć konoplit?

Konoplit można użyć do izolowania ścian, podłóg, dachów i sufitów. Do budowy nowych domów i remontów istniejących budynków.

Dlaczego używać beton konopny?

Właściwości  betonu konopnego czynią go niezwykłym materiałem. Tworzymy ciepłe, nowoczesne naturalne, zdrowe i bezpieczne budynki. Domy o ujemnym śladzie węglowym. Budynki konopne charakteryzują się niskim zapotrzebowaniem na energie. Tworzymy budynki zdrowe dla użytkowników.

Jakie są minusy betonu konopnego?

Mimo wielu plusów każdy materiał posiada także minusy. Beton konopny nie przenosi ciężarów więc potrzebuje konstrukcji do przenoszenia ciężarów. Beton konopny to relatywnie nowa technologia. Istnieje wiele mitów i częstych błędów które nieraz powodują katastrofy podczas budowy. Niezastosowanie odpowiednich mieszanek bądź paździerza.

Beton konpony jak każdy materiał budowlany może stwarzać problemy które w prosty sposób dla doświadczonych ekip mogą zostać naprawione. Materiały naturalne potrzebują czasu więc trudno jest określić czas budowy, który niejednokrotnie zależny jest od warunków pogodowych i pory roku. Beton konopny w ekstremalnych warunkach może schnąć bardzo powoli co w znacznym stopniu wydłuża proces budowy.

Co znaczy ujemny ślad węglowy betonu konopnego?

Każdy produkowany materiał pozostawia ślad węglowy. Jest to różnica zużytego CO2 do produkcji danego materiału a CO2 pobranego z atmosfery. Ponieważ konopie przemysłowe podczas uprawy pobierają ogromne ilości CO2 można tworzyć budynki o ujemnym śladzie węglowym. W zależności od użytych materiałów średnio jeden metr sześcienny betonu konopnego magazynuje 60-165 kg CO2.   Znaczy to że każdy metr sześcienny pobiera więcej CO2 z atmosfery niż zużywa się do produkcji konoplitu.

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej na temat betonu konopnego?

Zaczęcamy do kontaktu z nami folnyhemp@gmail.com  Konopit to nasza pasja i lubimy się dzielić naszą wiedzą.

Polecamy również lekture

he Hempcrete Book: Designing and building with hemp-lime | William Stanwix and Alex Sparrow

Hemp Lime Construction: A Guide to Building With Hemp Lime Composites | Rachel Bevan and Tom Woolley

Building with Hemp | Steve Allin

Hemp Buildings  50 International Case Studies  Steve Alin

Hempcrete Construction The complete step- by – step guide  Chris Magwood

Clay and Lime Renders, Plasters and Paints: A how‑to guide to using natural finishes  | Adam Weismann and Katy Bryce