Dlaczego warto wybrać beton konopny?

Zalety i wady konplitu

Dlaczego budować dom z konopi? Należy zadać inne pytanie. Pytanie fundamentalne. Dlaczego budujemy dom? Jakie są nasze potrzeby i oczekiwania?

Konoplit dzięki swoim właściwością spełni większość jeśli nie wszystkie nasze oczekiwania. Chcemy żyć w zdrowych, energooszczędnych, ekologicznych, nowoczesnych domach? Konoplit spełnia wszystkie te kryteria. 

Długo zastanawiałem się która zaleta konoplitu powinna zająć pierwsze miejsce jednak nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi wszystkie na to zasługują. Budujemy dom z niespotykanym mikroklimatem w innych technologiach. Dom, który oddycha. Ciepły w zimowe dni, chłodny w upalne lata. Ściany, które działają jak wielki magazyn energii. Przestrzeń, która utrzymuje idealne warunki dla naszego samopoczucia i zdrowia bez skomplikowanej nowoczesnej aparatury. 

Paździerz konopny wraz z wapnem tworzy konoplit. Wapno zawarte w betonie tworzy środowisko alkaiczne na poziomie 7.5, które jest idealne dla zdrowia człowieka. Pleśń i grzyby domowe nie rozwija się w takim środowisku. Dzięki higroskopijnej strukturze konopi utrzymywana jest stała wilgotność powietrza. Struktura ta wspomaga zatrzymywania energii cieplnej  i uwalnianiu jej gdy temperatura spada co pozwala na utrzymanie stałej temperatury w każdej porze roku.

Budowa konopi i jej właściwości

Łodyga konopi pod mikroskopem wygląda jak sklejone tysiące słomek do picia. Paździerz zachowuje tą strukturę. Mikroskopijne przestrzenie powstałe w ścianie pozwalają na magazynowanie bądź wydalanie energii cieplnej w zależności od warunków panujących w budynku. Kiedy w zimie ogrzewamy pomieszczenia nadmiar energii magazynuje się w ścianie, gdy temperatura spada, energia jest automatycznie odzyskiwana z ścian. W wakacyjne miesiące proces się odwraca. Ten sam proces dotyczy samoczynnej regulacji wilgotności powietrza.

Paździerz powstaje z konopi przemysłowej. Rośliny, która rośnie w oczach. Dosłownie. Jej okres wegetacyjny to około 150 dni. Z małego nasionka powstaje roślina od 3 do 4 metrów wysokości. Aby rosnąć pochłania ogromne masy dwutlenku węgla. Każda tona konopi zawiera około 44% węgla( 400 kg). Średni budynek to 15-20 ton paździerzy to około 8 ton węgla co stanowi około 16 ton dwutlenku węgla pochłoniętego przez roślinne i zmagazynowanego w naszym domu. Dla porównania hektar lasu w Polsce pochłania średnio 4-5 ton co2, hektar konopi przemysłowej to nawet 22 tony. Tylko lasy tropikalne mogą konkurować z konopiami.

Budynek otwarty dyfuzyjnie. Ściana oddycha co w znacznym stopniu poprawia komfort życia w takim domu. Mamy poczucie naturalności i bliskości z naturą. Budynki takie nie potrzebują dodatkowych warstw paroprzepuszczalnych. Nie istnieje problem rosy. Skraplania się wody na styku zimnego powietrza z ogrzanym w okresie zimowym. 

Konoplit to materiał, który łamie praw fizyki. Jest to materiał nie palny. We Francji nie od razu konoplit uzyskał certyfikatu nie palności ponieważ próba ta się nie powiodła. Beton konopny po kilku godzinach się nie zapalił więc nie można było wydać certyfikatu. Po pożarach buszu w Australii w mieście Bridgetown odkryto, że bloczki z hempcretu użyte do zbudowania domu nie uległy zniszczeniu.

Materiały wykończeniowe

Konoplit to produkt naturalny wymaga stosowania wykończeń naturalnych otwartych dyfuzyjnie. Tynki gliniane lub wapienne do wnętrza domu. Zaś wapienne na zewnątrz. Naturalne materiały budowlane są ekologiczne i przyjazne dla naszego zdrowia. Nie zawierają związków chemicznych, które uwalniają sie do miejsc w których planujemy spędzić większość naszego życia. Tynki gliniane pochłaniają zapachy, są odporne na pleśń i grzyby domowe.

W czasach gdzie budownictwo generuje 20-30 % dwutlenku węgla wytwarzanego przez produkcje budowlaną, w czasach gdzie ludzie zastanawiają się co zrobić by ograniczyć emisje? Mamy budynki wykonane z betonu konopnego mające ujemny ślad węglowy. Jak to możliwe?

Do budowy domu z konpi używamy  materiałów naturalnych w 90%. Ziemia wykopana pod fundamenty może posłużyć nam do tynków o ile zawiera odpowiednią ilość gliny. Wapno, które jest głównym spoiwem jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla klimatu niż cement. Oczywiście musimy użyć cementu do produkcji fundamentów. Istniejące alternatywy są zbyt drogie. Siatka do tynków, elementy elektryki czy hydrauliki zawierają plastik. Jednak nie ma dla nich alternatyw. Mimo wszystko końcowy bilans jest na plusie dla środowiska.

Charakterystyka konoplitu pozwala  w sposób łatwy tworzyć niespotykane formy. Wystarczy zbudować odpowiedni szalunek i wypełnić betonem konopnym.

Wady konoplitu

Konoplit jak wszystkie materiały budowlane posiada swoje ograniczenia. Jedną z pierwszych wad to brak nośności. Konoplit pomimo że tworzy monolityczną ściane wymaga niezależnej konstrukcji do przenoszenia ciężarów poszczególnych kondygnacji, dachu etc. Najczęsciej zadanie to spełnia konstrukcja szkieletowa budynku.

Druga istotna niedogodność to czas schniecia materiału. Jest to naturlany materiał, który rządzi się własnymi prawami. Nie można w sposób jednoznaczny określić czasu schniecia przegrody. By temu zapobiec można stosować tzw. szalunek tracony (Szalunek tracony jest jednym z naszych rozwiązań). bądź stosować gotowe bloczki z hempcrete.

Dostępność materiałów do produkcji konoplitu jest też dość ograniczona. O ile wapno hydratyzowane jest ogólnie dostepne w Polsce to wapno hudrauliczne to materiał deficytowy ze względu na jego małą popularność. Spoiwa dedykowane do produkcji konoplitu są na chwilę obecną niedostępne na rynku Polskim.

W końcu materiały naturalne użyte do wykończenia. Jak już wcześniej wspomniałem rządzą się innymi prawami. Materiał naturalny to nie tablica Mendelejeva. Wiele produktów budowlanych jest naszpikowana chemicznymi zwązkami, które ułatwiają i skracają czas budowy. Kolorystyka tych materiałów jest powtarzalna i daje nam możliwość każdorazowego tego samgo dokładnego wyboru. Materiały naturalne nie posiadają tych cech. Mimo zachowania aptecznej dokładności miesznki farb czy tynków mogą być różne. Tynk na jednej ze ścian może stwarzać problemy ze schnięciem, spękaniem etc. Są to problemy, które wymagają większej staraności i poświęceniu większej ilości czasu do uzyskania idealnego efektu. Mimo starań można dalej nie uzyskać pożądanych efektów. Materiał naturalny wymaga cierpliwości i staraności.