Czym jest beton konopny?
Beton konopny, hempcrete, a może polska nazwa konoplit. Wszystkie te pojęcia odnoszą się do unikatowego materiału budowlanego, z którego można wznosić ściany, ocieplać dachy, wylewać posadzki, wygłuszać stropy, termomodernizować budynki, izolować kamper wanny i wiele innych zastosowań, które tylko czekają na odkrycie przez odważnych. A wszystko to w zgodzie z naturą dla dobra naszego i naszej planety zdrowia.
Prostota uzyskania konoplitu zaskakuje. Jest to mieszanka paździerza konopnego, spoiwa najczęściej wapna i wody w określonych proporcjach w zależności od przeznaczenia betonu.
Paździerz konopny to zrębki bądź troty (10mm do 25mm) uzyskane w procesie uzyskiwania włókna z konopi włóknistych. Do niedawna paździerz uznawany za odpad znajduje coraz nowsze zastosowania co wraz z ograniczoną dostępnością powoduje jego ciągle rosnącą cene. Dynamiczny rozwój i innowacyjność rynku polskiego i europejskiego napawa jednak optymizmem. Z roku na rok powstaje coraz wiecej producentów w regionie.
Spoiwo to głownie wapno hydratyzowane z domieszką wapna hydraulicznego. Na rynku francuskim czy brytyjskim istnieją gotowe mieszanki pozwalające na szybszą lecz i droższą budowę. Doktor Hemphouse Sergiy Kovalenkov stworzył spoiwo o nazwie Piąty Element. Jako spoiwo używany jest również tlenek magnezu. To jakie spoiwo użyjemy zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Ja jednak skupie się głownie na mieszance z wapnem, która jest najczęstszym wyborem. Gotowe mieszanki bazują również na wapnie zawierając jedynie naturalne dodatki, które przyśpieszają proces schnięcia. Tlenek magnezu do dość nowatorski projekt, który jest zupełnie oddzielnym tematem.
Mieszanke konoplitu możemy uzyskać ręcznie bądź mechanicznie w betoniarce lub mieszalniku. Zaleca się używania mieszalników. Betoniarki są skonstruowane do mieszania materiałów cięzkich(piaski, żwir itp.). Paździeż konopny jest lekki w betoniarkach lubi oklejać sie wokół ścian, a także tworzą się tak zwane kule konopne. Kule konopne są też sygnalem, że mieszaliśmy zbyt długo materiał. Należy je usunąć z mieszanki. Można je rozbić dodać wody i użyć do kolejnej mieszanki.
Powstałą mieszankę możemy użyć do budowy bloczków hempcrete bądź budować monolityczną ścianę w przygotowanych szalunkach. Konoplit nie ma właściwości nośnych. Jest to materiał, który wypełnia przestrzeń w konstrukcjach szkieletowych. Najczęściej są to konstrukcje drewniane, ale występują też konstrukcje betonowe lub stalowe. Stal jednak musi być zabezpieczona ze względu na ryzyko korozji. Wapno zawarte w mieszance przyśpiesza proces korozji. Zaleca się używanie nierdzewnych mocowań i łączeń. Zaś stalowe mocowania powinny być zabezpieczone antykorozyjną farbą.
Odpady powstałe podczas budowy mogą być wykorzystane do użyźnienia gleby w naszych ogródkach. Zarówno wapno jak i paździerze są świetnym nawozem.
Zbudowana ściana wymaga tylko i wyłącznie otynkowania naturalnym oddychającym tynkiem. Praktyczne rozwiązanie to używanie tynków glinianych bądź wapiennych w wewnątrz budynku zaś tynków wapiennych na zewnątrz. Konoplit ze względu na swoje właściwości jest świetnym izolatorem więc nie ma potrzeby stosowania innych materiałów budowlanych do izolowania.